baner glowny sp 02

 

Uczniowie klasy Ia i IIb z sukcesem ukończyli swoje projekty. Klasa Ia projekt Technologia z klasą. Jak porozumiewają się roboty? i klasa IIb projekt Ekologia (Klimatyczna Klasa) Jak chronić środowisko? realizowane w roku szkolnym 2019/20 w ramach programu Uniwersytet Dzieci w Klasie. W ramach projektu nauczyciele wraz z uczniami zrealizowali cykl zajęć z zakresu edukacji informatycznej i ekologicznej, spełniających założenia podstawy programowej. Dzięki udziałowi w projektach uczniowie nabyli umiejętności z zakresu programowania, poznali pojęcia związane z klimatem i ochroną środowiska. Rozwinęli umiejętności współpracy w grupie i rozpoznawania emocji.
Wraz z ukończeniem projektów wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy Ia Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach przystąpili do realizacji projektu "Technologia z klasą". Jak porozumiewają się roboty? Poznają działania nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci i uczą się programowania w języku Scratch Jr i Scratch. Rozbudzają swoją ciekawość i kreatywność. A oto ich dzieła.

Uczniowie klasy Ib i IIIa zakończyli przygodę z programowaniem i otrzymali dyplomy za udział w ogólnopolskim projekcie. Udział w projekcie zapewnił uczniom cykl fascynujących lekcji o nowych technologiach. Ułatwił realizację lekcji dotyczących bezpieczeństwa w sieci i pomógł rozpocząć przygodę z programowaniem. Więcej informacji na temat projektu można zobaczyć na: https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/technologie-z-klasa-1-3

PROGRAMISTYCZNE PODCHODY to druga planeta, na której wylądowali uczestnicy projektu. Chcąc zdobyć kolejną literę, wchodzącej w skład nazwy planety Kodeusza, uczniowie podczas zajęć musieli rozwiązać łamigłówki dotyczące czynności wykonywanych przez roboty: Gryzeldę, Sambę i Berkosława, a następnie „zaprogramować” grę w podchody. Dzięki realizacji zadań nauczyli się precyzyjne i szczegółowo określać czynności, a także dostrzegać występujące między nimi zależności. Zaproponowana gra w podchody stworzyła im możliwość sprawdzenia, czym jest odczytywanie i stosowanie się do instrukcji w praktyce. Uczniowie przekonali się, że po ukryciu skarbu należy stworzyć bardzo dokładną i precyzyjną instrukcję dla szukających, a następnie ci, którzy chcą odnaleźć skarb muszą poruszać się ściśle według określonego skryptu. Zabawa w podchody dostarczyła uczniom wiele radości i satysfakcji. Podczas realizacji zadań: ukrywanie skarbu, układanie instrukcji, szukanie, wykonywanie zadań specjalnych, odnalezienie skarbu, widać było ogromne zaangażowanie uczniów, koncentrację, a także dobrą współpracę w grupach. No cóż, wkrótce następna planeta i kolejne zadania…

Jak stworzyć projekt w aplikacji ScratchJr? to dalsze przygody z programowaniem i zdobywanie kolejnych liter z planety Kodeusza.

Uczniowie klasy Ib i IIIa przystąpili do ogólnopolskiego projektu Technologia z klasą. W I etapie projektu, w czasie realizacji zajęć: Jak bezpiecznie korzystać z Internetu, uczestnicy poznali zasady publikowania w sieci oraz zagrożenia z tym związane. Podczas lekcji, na podstawie historii o Pocztówkowej Krainie, uczniowie sprawdzili, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z umieszczaniem w Internecie swoich zdjęć, informacji o sobie itp. Uczniowie ułożyli kodeks Bezpieczny w Sieci. Dowiedzieli się także, jak się zachować, kiedy niepożądany materiał mimo wszystko trafił do Internetu.

Na kolejnych zajęciach Do czego ludzie wykorzystują roboty? uczniowie, pracując w zespołach, przetestowali ręczny sposób składania samochodów, a następnie, podczas symulacji pracy na linii produkcyjnej, sprawdzili, w jaki sposób automatyzacja produkcji polepszyła jej wydajność. Samodzielnie wytypowali cechy człowieka i robota oraz rozmawiali o sytuacjach, w których robot może zastąpić człowieka.

Jak porozumiewają się roboty to z kolei trzecie zajęcia projektu. Tym razem dzieciaki poznali kosmiczną postać- robota Kodeusza, którego rakieta zderzyła się z asteroidą. W wyniku tego stracił pamięć, a w jego statku kosmicznym zepsuł się komputer pokładowy, co uniemożliwia mu pokonywanie dużych odległości i w efekcie powrót do domu. Robot został zmuszony wylądować w nieznanym Układzie Słonecznym Programix. Zadaniem uczniów jest pomóc Kodeuszowi wrócić na jego planetę, więc wspólnie wyruszają w podróż po różnych planetach, na których czekają ich programistyczne zadania. Dzięki ich realizacji statek robota będzie stopniowo zwiększał swoją moc, a kolejne elementy komputera pokładowego zostaną naprawione, co przyczyni się do powrotu Kodeusza do domu. Pierwsze zadania uczniowie wykonywali na planecie Ład i Porządek. Podczas nich dowiedzieli się, na czym polega programowanie i kodowanie, jak należy formować polecenia wysyłane komputerowi, czyli jak tworzyć program komputerowy. Zajęciom towarzyszyły zagadki i łamigłówki, wprowadzające do nauki programowania i kodowania. Dzieci tworzyły roboty z różnych materiałów i nazywali je. Dzięki zrealizowanym zadaniom uczniowie zdobyli pierwszą literę nazwy planety, z której pochodzi Kodeusz- U. Niebawem kolejny etap kosmicznej przygody.