baner glowny sp 02

 

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach dba o wychowanie patriotyczne, społeczne i obywatelskie swoich wychowanków, dlatego chętnie przystąpiła do konkursu „Polska nasza Ojczyzna”.

Od 24.04.2017r. do 30. 04.207r. w naszej szkole realizowany był projekt „Tydzień z Polską”. W tym czasie uczniowie zachęcani byli do aktywnego udziału w życiu społeczności szkolnej, lokalnej i państwowej, kształtowano wśród dzieci tożsamość narodową oraz postawę szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych, poszerzano ich wiedzę o historii państwa i regionu, uczono odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych i państwowych. Wychowankowie mieli okazję poznać miejsca związane z historią i kulturą państwa i regionu.

Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie przedsięwzięcia były: p. Justyna Połujańska – Golanko – koordynator oraz p. Ewelina Jackiewicz – nauczycielka historii i społeczeństwa. W działania projektowe włączyła się cała społeczność szkolna: dyrektor, nauczyciele, uczniowie i rodzice.

„Tydzień z Polską” rozpoczęliśmy od Dnia Postaci Historycznych. W tym dniu uczniowie i nauczyciele przebrali się za postacie historyczne z różnych epok. Pojawili się między innymi: rycerze, Krzyżacy, królowa Bona i jej dworzanka, Stanisław August Poniatowski, biała dama, mieszczanie , chłopi średniowieczni i wiele innych osobistości. Tego samego dnia odbył się również teleturniej „Kocham Cię, Polsko”, w którym wzięli udział przedstawiciele klas IV – VI. Do rywalizacji stanęły 3 drużyny: BRATKI, MAKI, STOKROTKI. Dzieci odpowiadały między innymi na pytania z kategorii: historia, literatura, sport, przyroda, nauka. Bawiły się także w kalambury. Musiały też wykazać się znajomością przysłów, zabytków polskich oraz hymnu. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, a ostatecznie minimalną różnicą punktów zwyciężyła drużyna MAKÓW. Ogłoszono także konkurs pt. „ Patriotyczny wystrój klasy” oraz „ Polska moja Ojczyzna”.

25 kwietnia odbyła się prezentacja wybranych regionów Polski : Kujaw, Mazowsza, Kaszub, Kurpi, Mazur, regionu krakowskiego, Podhala, Łowicza. Każda klasa przedstawiła krótką informację o wylosowanym regionie, zaprezentowała strój damski i męski oraz wykonała taniec, przyśpiewkę lub przytoczyła gwarę. Podczas uroczystości gościliśmy grupę przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego w Białej Piskiej. Rozstrzygnięty został również międzyszkolny konkurs „ Dzieje Mojej Ojczyzny – komiks historyczny”.

W kolejnym dniu uczniowie klas Vb i VIa wraz z wychowawcami: p. Jolantą Nitkiewicz i p. Justyną Połujańską – Golanko udali się na wycieczkę do Kowalewa, by tam poznać Miejsce Pamięci Podlaskiej Brygady Kawalerii. Pani T. Chrostowska, zapoznała młodzież z dokładnym położeniem, dziejami miejscowości, zabytkami i szlakiem turystycznym. Następnie dzieci uczciły ciszą pamięć żołnierzy Podlaskiej Brygady Kawalerii poległych w czasie wojny, zapaliły znicz pod tablicami pamiątkowymi, zwiedziły Izbę Pamięci Narodowej Podlaskiej Brygady Kawalerii, Kaplicę pod wezwaniem św. M.M. Kolbego oraz cmentarz ewangelicki z XIX wieku.
W pomieszczeniu Izby Pamięci uczniowie zachwycali się różnymi eksponatami oraz wpisywali do pamiątkowej księgi.
26 kwietnia p. A. Pawluk i p. W. Zakrzewska przeprowadziły warsztaty plastyczne pt. „ Symbole narodowe”. Ich celem było wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych, narodowej dumy oraz stwarzanie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową. Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym historii polskich symboli narodowych, uczniowie wykonywali różnymi technikami prace plastyczne przedstawiające flagę oraz godło Polski.
27 kwietnia również nie zabrakło emocji. W tym dniu odbył się konkurs recytatorski „Oblicza Ojczyzny”, który został zorganizowany przez nauczycielkę języka polskiego – p. Danutę Rogińską. W patriotyczną atmosferę wprowadził nas utwór „ Żeby Polska” J. Pietrzaka. Następnie na tle pięknej dekoracji, opatrzonej hasłem: „Oblicza Ojczyzny - spotkanie z poezją” recytatorzy zaprezentowali swoje umiejętności, deklamując wiersze opiewające urodę polskiej ziemi i sławiące piękno ojczystego języka. Była to niezwykła poetycka podróż w czasie do najpiękniejszych zakątków w naszej Ojczyźnie. Usłyszeliśmy m.in. wiersze W. Bełzy, M. Konopnickiej, Cz. Janczarskiego, W. Szymborskiej, T. Kubiaka, J. Tuwima, K. I. Gałczyńskiego, S. R. Dobrowolskiego.

28 kwietnia odbyła się degustacja potraw narodowych. Cała społeczność szkolna miała okazję wyruszyć w inspirującą podróż kulinarną po wyjątkowych smakach kuchni polskiej. Na stole pojawiły się między innymi : pierogi z mięsem, pierogi z kapustą i grzybami, bigos, gołąbki, babka ziemniaczana, pączki, rogaliki, faworki, jabłka pieczone, chleb swojski i wiele innych smakołyków. Potrawy przygotowali uczniowie, rodzice, nauczyciele. Tego samego dnia rozstrzygnięty został również konkurs pt. „Patriotyczny wystrój klasy”. Jury miało trudne zadanie do wykonania , ponieważ każda klasopracownia została pięknie udekorowana biało – czerwonymi barwami . Dzięki przepięknym dekoracjom w szkole zapanowała patriotyczna atmosfera.

W związku z przybyłymi do Polski żołnierzami NATO, którzy stacjonują w odległym o 6 km od Drygał Bemowie Piskim, uczniowie naszej szkoły wykonali ponad 300 kartek z podziękowaniami i życzeniami miłego pobytu w naszym pięknym kraju. Laurki zostały przekazane do gminy, a stamtąd trafią do rąk żołnierzy.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polski, przypadającego 2 maja, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach z p. Justyną Połujańską – Golanko w weekend rozdawali mieszkańcom Drygał chorągiewki biało – czerwone . Celem akcji było promowanie pozytywnych wartości, zwłaszcza postaw patriotycznych oraz zachęcenie mieszkańców Drygał do wywieszania polskiej flagi w czasie wszystkich świąt narodowych. Flagi zostały ufundowane przez radnych: p. Krystiana Wojsława i p. Marka Grabowskiego. Rozdano ok. 200 flag.

W trakcie całego tygodnia uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia w specjalnie przygotowanej na tę okazję ściance. Dzieci wykonały także makiety budynków, które znajdują się w Drygałach ( kościół, szkoła, Sołeckie Centrum Kultury, cmentarz, mleczarnia, gorzelnia, stacja kolejowa). Mogliśmy je podziwiać na górnym holu. Przy wejściu do szkoły umieszczono wystawę zdjęć pt. „Drygały dawniej i dziś”. Nie łatwo było zebrać stare fotografie Naszej Małej Ojczyzny – Drygał. Zdjęcia przedstawiały : szkołę, kościół, restaurację "Cwalina” , dworzec kolejowy, budynek gminy, tartak, a także miejsca spoczynku żołnierzy niemieckich i rosyjskich z czasów I wojny światowej.
Oprócz tego grupa projektowa przygotowała dla kolegów i koleżanek różne quizy, zagadki, rebusy dotyczące naszego kraju i w ten sposób umilała im przerwy. Za każdą dobrą odpowiedź uczniowie obdarowywani byli słodkim upominkiem. Po zajęciach w szkole uczniowie mieli możliwość wcielić się w aktorów i poczuć się jak na planie filmowym. Nakręcono film pt. „Krótka historia Polski widziana oczami uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach”. Akcja toczy się w różnych miejscach: w budynku szkoły, jak poza nią, a czasami nawet w odległych o kilka kilometrów miejscowościach. Było to niesamowite doświadczenie dla nas jako nauczycieli – w roli scenarzystów, choreografów i kamerzystów oraz uczniów – wspaniałych aktorów i narratorów. Film pozostanie nie tylko pamiątką po naszych działaniach, ale będzie można w przyszłości wykorzystać go podczas lekcji jako pomoc dydaktyczną. Zostanie on wyświetlony uczniom, nauczycielom i rodzicom.

Podczas zajęć świetlicowych uczniowie wykonywali prace plastyczne o tematyce patriotycznej, grali w gry planszowe, układali puzzle. Na lekcjach muzyki śpiewali różne pieśni patriotyczne, a na zajęciach religii tworzyli wiersze o Janie Pawle II i albumy o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

W klasie IV a została przeprowadzona lekcja nt. „ Polska moja Ojczyzna”, a w klasie III a i III b odbyły się zajęcia nt.” Polska – jej piękno i historia”.

Zwieńczeniem „Tygodnia z Polską” był uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy piątej i szóstej pod kierunkiem : p. J. Połujańskiej – Golanko, p. J. Nitkiewicz, p. T. Gardockiego przygotowali dla społeczności szkolnej część artystyczną o patriotycznej wymowie. Uroczystość tę zainicjowało wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbył się występ. Mieliśmy możliwość przypomnienia sobie najważniejszych faktów dotyczących tego wydarzenia. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych, przygotowanych wcześniej przez uczniów. Ostatnim akcentem apelu było podsumowanie projektu, rozdanie nagród i dyplomów ufundowanych przez : p. Dianę Kuprianow oraz p. Andrzeja Ladzińskiego – właściciela firmy „ Budownictwo Ogólne – Ladziński”. Nagrodą w konkursie pt. „Patriotyczny wystrój klasy” był tort biało - czerwony z napisem „Polska nasza Ojczyzna”. Otrzymały go klasy „0” i klasa VI a . Słodki upominek został ufundowany przez panią Jackiewicz.

Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, uczniom, rodzicom i sponsorom bardzo dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w organizacji „Tygodnia z Polską”.


loader

ZP baner 600x600px

baner profilaktycy

U MALUCHÓW

W SPORCIE

Mamy Mistrza !!!

04 kwiecień 2009

Nasi uczniowie brali udział w zawodach tenisa stołowego o puchar „Gazety Olsztyńskiej”. W zawodach w woj. Warmińsko-mazurskim wzięły udział 52 gminy, które podzielono na 12 grup. Naszą gminę przydzielono w I rundzie do XI grupy (Biała Piska, Ełk, Orzysz). Z naszej...

Wysoka forma tenisistów!

28 wrzesień 2009

Nasi uczniowie 26 września w Orzyszu wzięli udział w zawodach tenisa stołowego inaugurujących rok sportowy 2009/2010. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych tj. klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI ...

Wysoka forma tenisistów!

28 wrzesień 2009

Nasi uczniowie 26 września w Orzyszu wzięli udział w zawodach tenisa stołowego inaugurujących rok sportowy 2009/2010. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych tj. klasy I-III szkoły podstawowej, klasy IV-VI...

Gminne eliminacje już za nami.

28 październik 2009

Dnia 17 października byliśmy gospodarzami gminnych eliminacji Turnieju Tenisa Stołowego Szkół Wiejskich LZS. Zawody odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. Nasi zawodnicy jak zwykle wykazali się wysoką formą. Reprezentanci Zespołu...

Biegi uliczne

29 październik 2009

W październiku odbyły się dwie edycje biegów ulicznych (przełajowych). Pierwsza na szczeblu gminnym (02.10 w Białej Piskiej) a druga na szczeblu powiatowym (28.10 w Rucianem Nidzie). W obu edycjach I miejsce zajęła nasza uczennica Katarzyna...

certyfikat dobrze zaprojektowana szkola m

W AKTUALNOŚCIACH

Smacznie, zdrowo, kolorowo

23 kwiecień 2018

Regulamin konkursu  ,, Smacznie, zdrowo, kolorowo” ORGANIZATORZY: Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach (p. Wioletta Kowalewska)....

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Ełku

15 kwiecień 2018
Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Ełku

  Caritas Diecezji Ełckiej zaprasza wszystkie dzieci 1 czerwca 2018 roku do Ełku na XIII Ogólnopolski Festyn Rodzinny z okazji...

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

09 kwiecień 2018

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia....

KOLONIE LETNIE 2018

06 kwiecień 2018
KOLONIE LETNIE 2018

ORGANIZATOR: Caritas Diecezji EłckiejMIEJSCE: Ośrodek kolonijny "Arka" w OrzyszuTERMIN: turnusy od 20 lipca do 27 sierpnia DLA:Dzieci w wieku od...

I miejsce i wyjazd 8 uczniów z naszej szkoły do ...

06 kwiecień 2018

W dniu 28 marca 2018r. uczniowie klas gimnazjalnych: Adam Chełstowski, Piotr Ogonowski i Aleksander Dobrowolski wzięli udział w IV Powiatowym...

Dzień Bezpiecznego Internetu

05 kwiecień 2018

W lutym 2018 r. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach przystąpiła do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. W ramach tegorocznej...

Wielkanoc 2018

30 marzec 2018
Wielkanoc 2018

„Zaprogramuj przyszłość” to kompleksowy program edukacji cyfrowej.

25 marzec 2018
„Zaprogramuj przyszłość” to kompleksowy program edukacji cyfrowej.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Zaprogramuj przyszłość” to kompleksowy program edukacji cyfrowej, dzięki któremu blisko 20 000 dzieci z małych...

Jałmużna Wielkopostna

23 marzec 2018

Szkolne Koło Caritas i Szkolny Klub Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Drygałach przekazały zebrane zabawki i plastikowe korki do Domu...

Pogoń za Wielkanocnym Zającem

22 marzec 2018

Dnia 22 marca 2018r. uczniowie klas 1 - 3 wraz z opiekunami: p. Bogumiłą Karwowską, p. Sylwią Narewską, p. Teresą...

I a w obiektywie

22 marzec 2018

Codziennie pijemy wodę zamiast słodkich napojów. Urządzamy wiosenny kącik przyrody. Chętnie czytamy w naszym Kąciku Małego Czytelnika. Mamy dobre rady...

Witaminowa sałatka

21 marzec 2018

W dniu dzisiejszym w klasie II było przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci podczas zajęć własnoręcznie przygotowały pyszną, pełną witamin...

Matematyka od kuchni w klasach 1-3

21 marzec 2018

Matematyka jako królowa nauk otacza nas niemal wszędzie, mamy z nią do czynienia w każdym aspekcie naszego życia. Również ma...

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny

21 marzec 2018

15 marca 2018 roku został przeprowadzony w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "KANGUR MATEMATYCZNY”. Wzięło w nim udział 33 uczniów...

Kartka urodzinowa dla Wiktora

15 marzec 2018

Wiktor jest dziesięcioletnim chłopcem, który po raz kolejny musi zmierzyć się ze straszną chorobą – białaczką. Organizacja „Dzielni i Waleczni...

Tydzień Języka Ojczystego

14 marzec 2018

Otaczający świat jest taki, jakim potrafimy go opisać. Niewątpliwie najczęściej używamy do tego języka ojczystego. Mowa polska to jednak coś...

Działania w ramach realizacji DBI

09 marzec 2018

W ramach realizacji DBI nauczyciele klas 1-3 zgłosili inicjatywę organizacji Dni Bezpiecznego Internetu na stronie www.dbi.pl. W ramach tej inicjatywy...

NIE dla smogu!

09 marzec 2018

W ramach kampanii społecznej "NIE dla smogu!" w klasach edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzono zajęcia uświadamiające dzieciom przyczyny i skutki zanieczyszczonego powietrza...

Szkole pomagamy i Świat oczyszczamy

25 luty 2018

W dniach od 26.02 - 16.03.2018 r. w naszej szkole będzie trwać Akcja Ekologiczna „Szkole pomagamy i Świat oczyszczamy”. Wszystkich...

Daj dowód swojej dobroci na podst. filmu Cudowny Chłopak

25 luty 2018

W dniu 15.02.2018 roku odbyła się lekcja otwarta w klasie 5a (godzina wychowawcza), którą przeprowadziła p. Wioletta Kowalewska. Lekcja dotyczyła...

Ferie zimowe 2018

07 luty 2018

Po rozpoczęciu ferii zimowych uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczyć w przygotowanych dla nich zajęciach rozwijających ich uzdolnienia i zainteresowania...

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

06 luty 2018

Uczniowie klas I- III przyłączyli się do akcji Dnia Bezpiecznego Internetu, którą w tym roku obchodzimy 6 lutego pod hasłem:...

Tydzień atrakcji dla Maluchów

20 styczeń 2018

KINO W SZKOLEDnia 15 stycznia br. w naszej szkole dzieci klas 0 – III mogły obejrzeć na dużym ekranie projekcję...

Zmarł Ks. kan. Mieczysław Bębenek

12 styczeń 2018

W dniu 10 stycznia 2018 roku, w 79 roku życia i 56 roku Kapłaństwa, został powołany do wieczności przez Pana...

Nowe wyposażenie gabinetu profilaktyki zdrowotnej

11 styczeń 2018

Szkoła Podstawowa im. St. Palczewskiego w Drygałach w roku szkolnym 2017/2018 zakupiła sprzęt na kwotę 5242,60 zł w ramach zadania...

Jasełka Bożonarodzeniowe

23 grudzień 2017

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardzo życzliwi, zapominają o różnych sporach i waśniach. Aby podkreślić...

Boże Narodzenie 2017

20 grudzień 2017
Boże Narodzenie 2017

Świąteczno - zimowy wystrój klas

19 grudzień 2017

Tak prezentują się klasy edukacji wczesnoszkolnej w szacie świąteczno - zimowej. Wychowawca klasy pierwszej p. Danuta Szczech serdecznie dziękuje Rodzicom...

Wręczenie nagród za udział w konkursach

19 grudzień 2017

W dniu dzisiejszym w klasach I - III zostały wręczone nagrody i dyplomy uczniom za udział w konkursach: "Jesienna kompozycja",...

Warsztaty telewizyjne Szewczyk Dratewka

18 grudzień 2017

Dnia 18 grudnia br. dzieci z oddziału przedszkolnego 0a i0b oraz uczniowie klas I - III wraz z opiekunami wybrali...

Gala Wolontariatu Caritas

11 grudzień 2017

„WIĘCEJ SZCZĘŚCIA JEST W DAWANIU ANIŻELI W BRANIU” pod takim hasłem w dniu 04.12.2017r. w Ełku odbyła się Gala Wolontariatu...

Akcje Koła Caritas w grudniu

11 grudzień 2017

„POMAGANIE TO RADOŚĆ – BRANIE TO KONIECZNOŚĆ” pod takim hasłem Szkolne Koło Caritas w miesiącu GRUDZIEŃ przeprowadzi następujące akcje: Przygotowanie...

Przegląd pieśni i wierszy patriotycznych

10 grudzień 2017

Dnia 1 grudnia 2017 r. odbyła się piękna lekcja historii i patriotyzmu. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Przeglądzie pieśni...

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze

10 grudzień 2017

 Każdy z nas jest ciekawy, co go czeka w przyszłości. Takim magicznym dniem, w którym wszystkie wróżby się sprawdzają, pozwalającym...

Pieśń o Niepodległej

06 grudzień 2017

20 listopada 2017r. uczniowie klas IV - VII szkoły podstawowej oraz klasy II gimnazjum wraz z nauczycielami wzięli udział w koncercie...

Dziwy natury

06 grudzień 2017

26 października uczniowie klas II gimnazjum wraz z wychowawcami: p. Wiesławą Grońską , Wiolettą Zakrzewską  oraz z p. Moniką Palczewską ...

Mikołajki w klasie drugiej i trzeciej

06 grudzień 2017

Grudzień to magiczny miesiąc. Rozpoczyna się zima, na dworze jest biało i mroźno, wszyscy z utęsknieniem czekają na odwiedziny św....

Finał konkursu Moja Ojczyzna

06 grudzień 2017

Dnia 30. 11. 2017r. zostali wyłonieni laureaci konkursu plastycznego „Moja Ojczyzna” organizowanego przez naszą szkołę. Konkurs przeprowadzono w ramach roku...

Przegląd grup teatralnych

20 listopad 2017

17 listopada 2017r. w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej odbył się  VIII FESTIWAL SZKOLNYCH GRUP TEATRALNYCH "...

W czasie deszczu dzieci się bawią

20 listopad 2017

Późna jesień nie musi kojarzyć się nam ze smutkiem, szarością i nudą. Co można robić, gdy pada deszcz? Można wykorzystać...

Jemy zdrowo i kolorowo

20 listopad 2017

Uczniowie klasy I dowiedzieli się więcej na temat zdrowego odżywiania. Wiedzą, co służy, a co szkodzi organizmowi człowieka, że w...

KOMUNIKAT KOŃCOWY II MEMORIAŁU JÓZEFA MIECZYSŁAWA ŚWIDRA W TENISIE STOŁOWYM DRYGAŁY 12.11.2017

14 listopad 2017

W dniu 12 listopada 2017 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Palczewskiego w Drygałach przeprowadzono II Memoriał Józefa Mieczysława...

Konkurs recytatorski

09 listopad 2017

8 listopada 2017 r. w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Białej Piskiej odbyła się XVI edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego...

Jan Paweł II - Papież

06 listopad 2017

19 października w naszej szkole odbył się  apel o Janie Pawle II, który miał przybliżyć uczniom sylwetkę papieża. Tytuł montażu...